Upravit stránku

Abychom vám čekání trochu zpříjemnili, na poslední říjnové pondělí jsme si pro vás připravili další rozhovor!

Tentokrát jsme oslovili vítěze letošního ročníku CZECHMAN Triatlonu:

Kubu LANGHAMMERA a Simču KŘIVÁNKOVOU.

Kubovi a Simče moc děkujeme, že nám oba věnovali čas, držíme jim moc palce v nadcházející sezóně a budeme se na ně těšit na dalším ročníku CZECHMAN Triatlonu :)

1

Ahoj Simčo a Kubo. Na začátek, naše klasická otázka, jak se vám daří a jak si užíváte letošního netradičně teplého podzimu. Odpočíváte nebo vůbec nezahálíte a už plně trénujete na další sezónu?

S: Ahoj Terko, daří se fajn, díky za optání. Teplý podzim si užíváme především pobytem na vzduchu ať už při lehkém sportování (horské kolo, běh, běžecké závody s Luckou) nebo prací na zahradě...

K: Mám rád toto období, kdy si užívám volno od trénování a snažím se volný čas věnovat co nejvíce rodině. Trénuji - tedy pohybuji se rychleji než normálně - jen když je čas a nálada.

 

Víme, že v CZM Triatlonu nejste ani jeden žádný nováček. Letos se téměř celé dění závodu historicky poprvé odehrálo na poloostrově. V porovnání s minulými ročníky, byla pro vás tato změna pozitivní?

S: Za mě došlo určitě k pozitivní změně. Kladně hodnotím nově přidané koberce v depu a také větší prostranství, na kterém je nyní depo postaveno. Zázemí registrace-expo-depo-cílový prostor na jednom místě byl také krok k lepšímu. Jsem ráda, že jste zanechali průběh na běhu přes poloostrov, který byl jistě zajímavý nejen pro samé závodníky, ale i pro diváky. Suma sumárum nemám, co bych vytkla.😊

K: Za mě to byl skvělý počin od pořadatelů a věřím, že i v dalších letech ponechají tento setup závodu. Závod to celkově zatraktivnilo a taktéž trochu zrychlilo. 

 

Jak se před závodem na dlouhé distanci správně stravovat, máte nějaké své oblíbené stravovací návyky?

S: Rozhodně je dobré se držet základních pravidel, ke kterým patří:

1 – nezkoušet nic nového a jíst pouze osvědčené jídlo

2 – omezit vlákninu/tučná a těžká jídla + navýšit sacharidy

3 – nezapomínat na doplnění vitamínů a minerálů včetně pitného režimu (především v teplých dnech)

O jaké konkrétní jídlo se jedná, ať už několik dní před závodem nebo přímo v den závodu, to už je dost individuální záležitost. Každý snese něco jiného. Je hlavně důležité, aby si každý sám na sobě vyzkoušel, co mu sedí a nekopíroval jídelníček ostatních.

Mně osobně se například osvědčilo, dát si na snídani před Ironmanem něco slaného (rýže/kuskus/pečivo se šunkou/sýrem/vajíčkem). Konkrétní podoba pak záleží na místě, kde snídám (hotel, domov). Jen doplním, že jinak jsou všechny mé snídaně sladké (vločky, Pelupa od Penca, ořechy, semínka, ovoce, jogurt/tvaroh, med…).

K: Stravu řeším většinou týden před závodem, kdy se snažím omezit nezdravé a sladké jídlo – více než normálně J. Večer před závodem mám rád cokoliv z Italské kuchyně. Ráno na snídani už několik let snídám bábovky/croissanty/buchty apod. bez kafe.

1

Koho nebo co, jste během závodu brali jako největšího soupeře?

S: Největším soupeřem jsem pro sebe já sama. Je důležité neřešit ostatní, ale soustředit se ideálně na sebe a svůj výkon. Samozřejmě je dobré mít přehled o tom, co se děje během závodu a jak jsou na tom konkurentky, pokud ale řešíme jen konkurenci a např. přepálíme tempo nebo zapomeneme jíst, může se nám to posléze vymstít. Velkým soupeřem je jinými slovy moje hlava. Pokud je mysl ve špatném rozpoložení a nechce se jí bojovat, aby z těla vymačkala v den D maximum, je to špatné. Je důležité se umět při závodě soustředit, resp. dostat se do známého stavu Flow. V neposlední řadě jsou občas soupeřem i „drobnosti“ jako zažívací či střevní potíže, které dokážou samotný výkon pěkně pokazit.

K: Jednoznačně Tomáše Řenče, se kterým jsem už dlouho nezávodil a nevěděl jsem, jak na tom budu v porovnání s ním. Dále plno dalších triatlonistů z české špičky, kde mohl zazářit kdokoliv. Byl jsem rád, že se na letošním CZECHMANU sešla pěkná konkurence a se soupeři jsme mohli udělat pěkný a napínavý závod až do konce.

 

Která část závodu (trať/úsek) byla pro vás letos fyzicky nejnáročnější a která byla zase naopak naprostou brnkačkou?

S: Nevím, zda můžu říct, která disciplína je fyzicky nejnáročnější. Závod jedu tak, abych jej dokončila tj. nikdy nejede člověk u středního nebo dlouhého triatlonu na hraně. Spíše záleží, jak která disciplína v konkrétní závod sedne a jaké je počasí. Pokud je například zima a déšť, je pro mě náročná cyklistika, ve vedru je naopak nejnáročnější běh.

K: V celém závodě byly dvě místa, které mě stáli dost sil a rozhodli o mém vítězství. První byla, když se mi podařilo smazat cca 1min ztrátu z plavání na první dvojici (Hradil, Řenč). A druhé místo bylo v druhé polovině běžecké části, kdy jsem měl stále 20 - 30s za sebou Tomáše Řenče, který mě nenechal ani na chvilku zvolnit. Na CZECHMANOVI mi letos sedly všechny tři disciplíny (na běhu už bylo víceméně rozhodnuto, takže ten už byl doslova „za odměnu“). :)

Co pro vás znamenalo letošní vítězství v CZECHMAN Triatlonu?

S: Splnění cíle, který jsem si dala před závodem.😊

K: Byl to splněný dlouhodobý cíl, který jsem v triatlonu chtěl dokázat. CZECHMAN byl pro mě osobně vždy zakletý a i když jsem byl i v lepší fyzické kondici, než letos, tak se mi nikdy nepodařilo podat výkon, na který jsem měl natrénováno. Jsem přesvědčený, že právě můj větší chtíč vyhrát CZECHMANA rozhodl celou druhou polovinu běžecké části v můj prospěch. Po závodě jsem 5 dní nebyl schopný tréninku.

1

V porovnání s ostatními závody (mohou být i zahraniční), čím je pro vás CZECHMAN specifický a čím se liší od ostatních závodů? Čeho si na CZECHMANOVI nejvíce vážíte?

S: CZECHMAN byl můj první triatlon na poloviční vzdálenosti čímž je pro mě trochu výjimečný. Jinak se jedná o největší triatlonový podnik u nás, což sebou nese i kvalitní zázemí a organizaci (srovnatelnou právě se zahraničními závody). Díky velkému počtu startujících je zde hodně diváků a tím pádem i příjemná atmosféra. To je věc, která u nás asi nemrzí pouze mě… malý divácký zájem. Přece jen, příjemné vzpomínky ze závodů nám nedělá jen náš výkon a závod samotný, ale právě i atmosféra v podobě fanoušků, kteří jsou pro nás závodníky vlastně také dost důležití.

K: Na tuto otázku je již několik let stejná odpověď. CZECHMAN je stále nejobsazenějším závodem v ČR a každý ročník je pro čechy malým Mistrovství Světa.  

 

Co vás během závodu dokáže nejvíc namotivovat a vyhecovat k lepšímu výkonu?

S: Pokud se jedná o závod, který chci zajet na „svém maximu“, pak jsou motivací watty/tempo na běhu, čas a představa, kolik času a energie tomuto sportu věnuji. Jinak to jsou samozřejmě i soupeřky, především pokud je startovní pole více vyrovnané a vy víte, že se i na několika hodinovém závodě musíte prát o každou sekundu. V tento okamžik ale vím, že nesmím být přemotivovaná a musím hlídat své tempo a pocity, abych nepřecenila své síly. K tomu patří i doplňování energie a ve vedru ochlazování.

V neposlední řadě dokážou pěkně namotivovat i diváci a celkově atmosféra závodu.

K: Jsem závodní tip, takže jedině aktuální situace a pozice v závodě mě dokáže dostat do výkonů, které ani v tréninku nepředvádím.

 

Je něco, co vám letos na CZECHMANOVI chybělo a do budoucna byste rádi změnili?

SKdyž nad tím tak přemýšlím, tak asi nic. Možná jen oddělený start muži/ženy, ale je jasné, že to je z hlediska organizace dost náročné a možná i nereálné.

K: Na tuto otázku bych odpověděl plošně. Na většině závodů v ČR chybí diváci podél závodních tratí. Ať už doprovod závodníků, nebo fanoušci z měst, vesnic, kde závod probíhá.  

1

Teď jedna otázka jen pro KUBU. Závod si ukončil v neuvěřitelném čase 03:53:44. Stal si se historicky prvním závodníkem, který zvládl CZM Triatlon zdolat pod 4 hodiny a vytvořil si tak nový traťový rekord. Je tohle pro tebe právě ten cíl, kterého si chtěl vždy v CZECHMANOVI dosáhnout, nebo jsou tvé ambice ještě vyšší?

K: Cíl jsem měl vyhrát CZECHMANA, bez ohledu na čas. V závodě jsem neměl ani hodinky, tak jsem tento čas zjistil až v cíli, ale popravdě by to závod nijak neovlivnilo. Čas 3:53:44 je kvalitní čas, ale rozhodně to není čas, který bude rekordem na další roky. Jsem přesvědčený, že CZECHMAN se dá zvládnout pod 3:50:00, třeba příští rok? 

 

Čeká vás ještě do konce roku nějaký závod?

S: Nečeká, letos si po dlouhých letech užíváme trochu normálnější a nezávodní podzim 😊

K: Letošní sezona byla pro mě velmi zvláštní, a tak jsem rád, že pro tento rok ji mohu uzavřít a soustředit se na přípravu na rok 2023. Uvidím, kolik času budu mít k dispozici na trénování a od toho se bude odvíjet závodní sezóna.

 

Oba dva jste nejen závodníci, ale také trenéři. Co byste doporučili začínajícím triatlonovým závodníkům, kteří se třeba teprve rozmýšlí, jestli do toho jít nebo ne.

S: Triatlon je nádherný sport. Tři disciplíny zajistí různorodost tréninků a nepřetěžují jednostranně tělo. Nejen samotný závod je někdy dobrý test vlastních limitů. V triatlonu je příjemná komunita lidí. Strukturovaný trénink, vám dá jistou disciplínu a řád do každého dne. Dobré je, že si můžete vybrat závody po celém světě a spojit je s cestováním… ale má i svou stinnou stránku…  Kdo ho okusí, stane se závislý …je to droga, která je dost návyková a bohužel časově i finančně náročná. 

Rozhodně jej ale, všem, co váhají, doporučuji vyzkoušet. Je důležité si však uvědomit, že někdy už není cesty zpět 😊

K: Triatlon je jako droga, díky které si triatlon zamilujete, ale zároveň mu rychle podlehnete. Musíte si stanovit mantinely, které chcete tomuto sportu obětovat. Není normální trénovat jako Age Group sportovec 20-30hodin, mít rodinu a ještě chodit do práce. Mým doporučením je, najít si trenéra, který tomuto sportu rozumí a dokáže Vás hned od začátku nasměrovat správným směrem a proměňovat cíle ve skutečnost. Bez vedlejších obětí.

1

Znáte nějakého aktuálního začínajícího triatlonistu/triatlonistku (CZ nebo zahraniční), u kterých jste zaznamenali obrovský posun a vidíte v nich do budoucna velký potenciál? 

S: Přiznám se, že sleduji jen dlouhý triatlon, a to především mezi ženami. K této disciplíně se na vyšší úrovni dostanou většinou již zkušené závodnice, které si prošly kratšími distancemi. Co se týče ČR, to nám tu již několik let chybí širší pole kvalitních závodnic. Toto je ale téma na dlouhé povídání a asi se nemá cenu moc rozepisovat. Je jasné, že tento fyzicky, časově a finančně náročný sport je u nás velice těžké nebo spíše nereálné provozovat na vyšší/PRO úrovni. Většinou se k němu dostanou ženy, které mají již odrostlejší děti, a to na hobby úrovni s cílem překonat své limity nebo si splnit sen o dokončení dlouhého triatlonu. Mimochodem všechny tyto hrdinky obdivuji, protože jsem toho názoru, že pro ženy je tento sport mnohem náročnější skloubit s povinnostmi než pro muže 😉

K: Většinu začátečníků z mé tréninkové skupiny. Všichni mají velký potenciál, stejně tak jako začátečníci mimo mojí tréninkovou skupinu. Někdo chce zhubnout, někdo se chce cítit dobře, někdo vyhrát závody a někdo se tím sportem pouze bavit.

 

Začátkem listopadu otevíráme registrační brány na všechny závodu našeho CZM Víkendu 2023. Uvidíme vás příští rok na startu CZM Triatlonu? 

S: Předpokládám, že ano.

K: Nechci nic slibovat, ale obhajoba titulu zní jako dobrá motivace přes zimu.

 

Co byste popřáli CZECHMAN Triatlonu do dalších let?

S: Spoustu nadšených finisherů. Ráda bych touto cestou poděkovala všem svým sponzorům za jejich podporu a důvěru v mé výkony. 😊

K: Spokojené závodníky, pořadatele, dobrovolníky a fanoušky.

 

 

Autor: Tereza Kremličková

Foto: soukromý archiv CZECHMAN Triatlonu, ČTA

1
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti