Upravit stránku

Renča BENČOVÁ vol.2.

Přinášíme vám volné pokračování rozhovoru. V druhé části se zaměříme na MS Ironamana v Koně na Hawaii, kterého měla Renča tu čest se v říjnu účastnit. Prozradila nám nejen, co kvalifikaci na Havaj předchází, jak je vše nastavené, ale i zákulisní pocity a dojmy z atmosféry celého závodu od začátku až do konce. No myslíme, že se máte na co těšit. 

Renče ještě jednou moc děkujeme, že nám věnovala čas a věříme, že právě třeba ONA namotivuje a dodá odvahu spoustě triatlonovým závodnicím.

Ahoj Renčo, sice to není tak dlouho, co jsme spolu naposledy mluvily, ale opět začnu otázkou, jak se Ti daří?

Ahoj Terezko, děkuji za optání, mám se stále dobře, na tom se od našeho posledního rozhovoru nic nezměnilo. Předvánoční čas je pro mě časově náročný na to stíhat práci, připravit vše na nadcházející sváteční dny a jak jinak, než že už zase trénuji. Ale mám radost, že jsme našli chvíli se všemi, kdo budou číst tento rozhovor, se vrátit na chvíli na Havaj, alespoň na papíře.

1

Letos si se zúčastnila IRONMAN Word Championship Hawaii, mistrovství světa v Ironman triatlonu. Je těžké se tam kvalifikovat? Jaké jsou pro ženy v dnešní době možnosti?

Účast na Havaji byla mým velkým snem. Nelze se do závodu přihlásit, lze se pouze kvalifikovat v některém závodě ze světové série IRONMAN triatlonů. Nominovat se můžeš jako profesionál, nebo v kategorii AG (age group) jako já, tedy ve své věkové kategorii, která je v rozsahu 5 let dle roku narození. V ženských kategoriích většinou bývá 1, maximálně 2 startovní sloty, tedy je potřeba kategorii vyhrát, nebo se alespoň umístit na medailové pozici. Pak je reálná šance získat startovní slot na Havaj. Slot je nabídnut nejprve vítězce. Když ho přijme, pro druhou a další ženu v pořadí se tato možnost – získat slot na Havaj, vytratí. Když ho vítězka nepřijme, nabídne se slot druhé ženě a takto to celé pokračuje, až slot některá z žen dle pořadí za vítězkou přijme. Tedy ani medailové umístění není zárukou, že ti slot bude nabídnut.  U žen bylo doposud tak málo startovních slotů, že ho získala vítězka AG, nebo hned druhá, třetí žena a dál už slot většinou nedosáhl. Samotné přerozdělování slotů je mnohem složitější. Počet slotů před závodem je znám, nicméně přesné rozdělení a počet slotů umístěných do jednotlivých kategorií oznamuje pořadatel až po závodě. Ve Španělsku, kde jsem se na Havaj kvalifikovala, navíc pořadatel rozdělil sloty nejen podle startujících v kategoriích, ale i podle toho, kolik závodnic v kategorii závod dokončilo. Ale i přes to se mi povedlo na slot ze třetího místa dosáhnout, ačkoliv do naší AG rozdělili jen 2 sloty. Druhý den po závodě, na předávání slotů, po hodině nervů a čekání, kdo slot vezme a kdo ne, mi byl startovní slot na Havaj nabídnut. Málem jsem se zalkla radostí, když jsem slyšela: “Are you Renata Bencova? And do you want to go to Hawaii?“

Je složité celkově zprocesovat takovýto ,,výlet" na Havaj? Měla jsi někoho, kdo ti s celou realizací pomáhal?

Není to o moc složitější než zprocesovat účast na kterémkoliv jiném zahraničním triatlonovém závodě. Ale je to rozhodně o dost delší cesta a poměrně dražší cesta. Hned po nominaci jsem začala shánět ubytování, což v letošním roce znamenalo hodně přivřít oči a radši to nepočítat, na co celý start na Havaji se vším okolo přijde finančně. Ubytování jsem vyřešila po internetu a bylo to spíš o tom, jakou cenu za ubytování jsem byla ochotná akceptovat, než že by se nedalo ubytování sehnat. Letenky jsem objednávala přes společnost Fly4Sport, což jsou mistři svého oboru v zajištění nejlepších letenek pro cestující sportovce a jejich vybavení. Pak potřebujete vízum do USA, ale to je dnes otázka vyplnění formuláře on-line na stránkách ministerstva zahraničí USA a počkat si, jestli Vám ambasáda vízum udělí. Na letišti v Americe podrobíte pohovoru při vstupu do země. Mě s partnerem si vzali ještě navíc stranou na detailnější kontrolu, ale opět nic dramatického, důkladně si nás zrentgenovali a bez problémů pustili do země. No a pojistit se je potřeba, mít skutečně kvalitní osobní pojištění pro případ, že by došlo k nějakému úrazu nebo způsobené škodě sobě nebo druhé osobě, na zdraví nebo na majetku.

Se vším mi pomáhal a na Havaj mě doprovodil můj partner, Tomáš Petr. On sám se na startu tohoto legendárního závodu objevil už devětkrát a jeho přání bylo se na Havaj podívat po desáté. A takhle v roli diváka a jak sám říká „maskota“ to prý také nebylo nejhorší. J

Pro představu, jaká je časová dotace na trénink na takovýto výjimečný závod? Říká se, že IRONMAN na Havaji se řadí mezi jeden z nejtěžších vytrvalostních závodů na světě? Pomáhal ti někdo s přípravou?

Trénuji mezi 12-16ti hodinami týdně. Nepočítám do toho aktivní regeneraci jako protahování, fyzioterapii, masáže, saunu atd., nebo samotné cesty a trénink a přemísťování na trénink. Triatlon v tomto podání je pro mě jako druhé zaměstnání s ohledem na čas, který tomu všemu věnuji. Jen bez nároku na mzdu a naopak s finančním mínusem. Ale tento jediný mínus převyšuje nepočítaně plusů, které triatlon do života přinese. Moje práce je psychicky náročná a zodpovědná co do právních a finančních důsledků, podnikám v oblasti účetnictví a daní. Zcela logicky si pak to „druhé triatlonové zaměstnání“ velmi užívám. Triatlon mi umožňuje si skvěle vyčistit hlavu a zapomenout na shon a starosti, které život přináší.

A jestli mi někdo pomáhal s přípravou? No jéje! Triatlonová komunita je z větší části o přátelství. Nepamatuji si, že by mi někdo odmítl poradit, nebo pomoct, když jsem si o radu nebo pomoc řekla, ptala se, zjišťovala, zkoušela. Navíc jsem si od samého začátku vždy platila tréninkové vedení, resp. tréninkový plán od někoho, kdo už triatlon zná, protože sama jsem o tréninku na triatlon nevěděla vůbec nic. Na Havaj jsem si přála se nominovat od samého začátku. Obrovský smělý sen, který byl velmi vzdálený, ale ne nereálný. A byl to u nás doma v Plzni Jirka Cipra, který mě jako první přijal do jeho Forestí triatlonové party a naučil mě, že co mě jako amatéra skutečně baví, je dobře, bez ohledu na to, co to měří a vykazuje. Další, kdo mi s přípravou pomohl, byl Petr Soukup, více mistr světa v dlouhém triatlonu ve své AG z Havaje a držitel českého časového rekordu z Havaje. Naučil mě, jak trénovat jako profík, připravit se na závod a závodit jako profík. Že závod je od slova závodit a když se postavím na startovní čáru, mám usilovat o co nejlepší výsledek, bez řečí a důvodů, proč by to šlo lépe, ale, nebo kdyby. Dále jsem měla možnost trénovat pod vedením Luboše Bílka, který mi pootevřel svět dlouhého triatlonu a připomenul mi, že triatlon je prima, ale rodina a čas strávený s rodinou je víc, než dokonale odvedený trénink. Až do závodu na Havaji pak byl mým trenérem Přemysl Švarc, bývalý profesionální triatlonista, účastník olympiády v Londýně v roce 2012. Přemek mi začal psát tréninky, dvakrát měsíčně jsme absolvovali společný běžecký trénink. Pomohl mi udržet dobré kolo a plavání, k tomu jsme zapracovali na mé nejslabší disciplíně, na běhu. Svědomitě jsem pod jeho vedením plnila tréninky, absolvovala vybrané závody. Některé závody musely proběhnout v plném tréninku a výsledek nebyl dobrý, přesto měly i tyto zkušenosti smysl a odvedly svůj díl práce na tom, že se mi v hlavních závodech sezóny dařilo velmi dobře. Tohle vše a mnoho dalších okolností mě dovedlo až k tomu, že jsem se dokázala nominovat na mnou vysněný závod na Havaji. V neposlední řadě mi byl velkou oporou a poradcem můj partner. Ve všem mi pomáhal, podporoval mě a samotný závod na Havaji mi snažil co nejvíc přiblížit, předat své zkušenosti. Na Havaj mě doprovodil a byl mi se vším nápomocen.

Dostat se na Havaj není dílem rozhodnutí. Je za tím nemalá fyzická dřina, velká časová dotace a zároveň je určitě potřeba i kousek sportovního štěstí. Tréninkové vedení, i kdyby jen na dálku a podle rozpisu, mi vždy pomohlo odvést velký díl práce v tom, co je potřeba dělat. Nedělat méně, nedělat více. Už jen to, že jsem s někým spolupracovala a byla jsem to já, na kom záleželo, jestli a jak tréninky absolvuji, mi pomáhalo vytrvat a zhodnotit společné snažení.

VŠEM ještě jednou moc DĚKUJI!

1

Jaké máš plány do budoucna? Je pro tebe start na Havaji nejvyšší meta, která se dá v triatlonu dosáhnout?

Start na MS IRONMAN na Havaji je pro mě nejvyšší meta, na kterou jsem mohla v  triatlonu dosáhnout. Tím ale mé triatlonové počiny nekončí. Triatlon je pro mě už nedílná součást života. Nic jsme neztratila na vášni k němu a motivaci i nadále se triatlonem bavit a zkoušet na sobě dál pracovat. Ba naopak! A plány do budoucna? Momentálně jsem už v přípravě na další sezónu. Když zdraví a čas dovolí, ráda bych se pokusila podruhé nominovat na Havaj. Pro příští rok organizátor IRONMAN navýšil počet startovních slotů na Havaj pro ženy, z důvodu narovnání možností pro start mužů a žen na Havaji. Tato změna s sebou přinesla, z mého pohledu poněkud nešťastné, rozhodnutí pořadatele rozdělit závod mužů a žen na odlišná místa konání. Pro rok 2022 je MS Ironman pro ženy ponechán na Havaji, MS Ironman pro muže se uskuteční zřejmě ve Francii v Nice. V roce 2023 se muži a ženy v místě závodu vymění, tedy muži pojedou závodit na Havaj, ženy do Nice. Toto rozhodnutí vzbudilo velkou vlnu emocí, kde převažuje názor a přání závodníků, aby byl závod zpět omezen na nižší počet startovních slotů a proběhl v jednom místě. Sice už v letošním roce prvně startovali na Havaji ženy a muži v jiný den (kromě nejstarších a nejmladších kategorií mužů, které doplnily do počtu závodní pole ve stejný den jako ženy), ale na Big Islandu jsme byli spolu a bylo fajn se potkávat a podporovat navzájem. I já bych si přála zpátky původní formát, i za cenu snížení počtu startovních slotů. Upřímně, budu doufat, že se organizátor rozhodne vrátit k původnímu formátu.

Byl pro tebe náročný celý závod? Dalo by se to porovnat s nějakým z tvých předcházejících závodů na ironmanských distancích?

Ještě nikdy jsem neabsolvovala tak náročný závod, především s ohledem na počasí a časový posun. Je to závod v diametrálně odlišných klimatických podmínkách, než na jaké jsme zvyklí. Mám za sebou pět závodů na plné distanci Ironmana, včetně Havaje. Pokaždé, když dokončím takový závod, jsem unavená, ale už večer mám cukání, že by to chtělo nějaký pohyb. Nemám problém chodit, aktivně se hýbat, po týdnu se mohu pustit zase do lehčích tréninků /neberte to jako návod/. Po dokončení závodu na Havaji ne. Ne, že bych se nemohla pohnout, fyzicky by to šlo, ale hlava už nechtěla. K tomu jsem měla úžeh, spálené ruce a nohy, místy až do puchýřů. Celý závod od rána do večera na přímém havajském slunci jsem podcenila doplňování ochranných opalovacích prostředků a tak to s mojí světlou pokožkou nemohlo dopadnout jinak. Celkové vše, co se točilo kolem závodu, ať už poslední tréninky doma nebo samotné cestování na Havaj a aklimatizace, mě vyčerpalo nejen fyzicky, ale především psychicky a hlava dala stop na vše, co by snad mohlo i třeba jen z dálky jako triatlon vypadat. Naštěstí lidská mysl má výbornou vlastnost pamatovat si s postupem času jen to dobré a i moje nechuť k trénování netrvala dlouho. Déle, než měsíc jsem si odpočinula a dnes už mohu opět říct, že jsem plnýma nohama v přípravě na další sezónu.  Odpočinutá, opravená, natěšená snad ještě víc než na samotném začátku mého putování světem triatlonu.

1

Jaká byla atmosféra před/po/během závodu?

Právě atmosféra závodu je to, proč se pokusím získat startovní slot na Havaj znovu. Havaj, sama o sobě, je magické místo a závod, který hluboce zasahuje do emocí a prožitků v životě každého účastníka. Je to nejen závod, kde se snažíte o co nejlepší výsledek, jak tomu v závodě má být, ale také se jedná o celkem silný celodenní prožitek, kde člověku neustále protéká myslí, co vše tomuhle dni předcházelo, jakou cestu musel člověk ujít, aby se mohl postavit na start. Co vše musí v závodě absolvovat, čím si projít, jak moc ovládnout své tělo a svoji mysl, aby se do cíle nakonec úspěšně dostal.

Celková atmosféra kolem závodu, tisíce diváků, všichni povzbuzují každého, prostor cíle, kde pouští DJ muziku a všichni do jednoho tančí. Absolutní vítěz závodu je tam mezi vámi a dává na krk finišerské medaile těm, kteří dokončují o půlnoci na poslední chvíli do časového limitu závodu. Ten údiv, když jim gratuluje k dokončení samotný Gustav Iden a ten moment, když jim dojde, že to je Gustav Iden … a moderátor s neutuchajícím nadšením burcuje lidi k tanci na snad i meziplanetárně známou písničku „WMCA“ a všichni, i ti co nemohli v cíli chodit, najednou tančí a jedou „váááájemsííííeééj“ :-D  Jak se říká: „Race hard, party harder!“

1

Jak jsi na závodě dopadla? Byla jsi spokojena se svým výsledkem?

Závod jsem ve zdraví dokončila, to zpětně považuji za největší úspěch. Samotné dokončení zde vůbec nebylo samozřejmostí a jsem velmi vděčná, že se mi to povedlo. Pokud se budeme bavit o konkrétním výsledku, pak jsem dokončila v čase 11:35:57 hodin na 345. místě z 1204 žen v celkovém pořadí a na 37. místě ze 187 žen v kategorii 45-49 let. S ohledem na to, že na Havaji startují většinou vítězky nebo druhé ženy v pořadí kvalifikačních závodů a já se nominovala z třetího místa, předpokládala jsem výsledek v poslední třetině startovního pole. Vešla jsem se do první čtvrtiny v pořadí AG a dokonce do první pětiny v celkovém pořadí žen. Myslím, že na první start na Havaji je to výborný výsledek.

 

1

Velké horko, vlhkost, jak si to po celou dobu závodu snášela? Je něco, co tě během závodu překvapilo, co jsi nečekala?

Ve vodě bylo nejlépe. Ráno bylo příjemné teplo před východem slunce. Voda měla cca 27 stupňů, plavání je zde bez neoprenu, pro mě ideální podmínky. Sice je těžké plavat v oceánu, ale přesto mě plavání velmi bavilo a i se mi povedlo zaplavat dobrý čas. Po výlezu z vody už slunce zatápělo víc, ale za jízdy na kole proudil vzduch a foukal vítr, a i když to byl už dost teplý vzduch, to proudění mi dodávalo pocit, že to pomáhá. Horko a vlhko nabíralo na síle, ale na kole to bylo stále únosné. Za to na běhu, kdy už se i asfalt a okolní láva nahřály poledním sluncem, začala ta pravá Havaj. Rozběhnout se v běžných podmínkách po 180 km na kole je samo o sobě náročné. Úporné horko umocněné vysokou vlhkostí vzduchu pak bylo k tomu navíc jako rána do zad. A mohla jsem to stokrát čekat, nespočetněkrát si to představit a být na to psychicky připravená, realita, především na běžecké části, předčila má nejhorší očekávání. Na tohle se zkrátka v ČR připravit nedá, nebo to já ještě neumím.

Co strava před/ během/ po závodě, lišila se oproti ostatním závodům?

Před závodem upravuji každodenní běžnou stravu už týden před startem, navíc 2-3 dny před samotným závodem doplňuji více minerálů. Letos jsem navíc v průběhu léta začala užívat mikronutrenty od Pillar Performance, které mi k jinak pestré a vyvážené stravě navíc pomáhají zvýšit energii a lépe regenerovat. 

Výživu a pití do závodu si vždy přesně spočítám a připravím s ohledem na délku závodu, moji aktuální váhu a předpokládané počasí. Kdo by se chtěl inspirovat, aktuálně používám a kombinuji produkty od Inkospor a Penco. Vozím si vše své, druhy výživy a pití neměním, měním jen množství. Ve větším horku, jako zde, přidám více minerálů a solných tablet, uberu kofein. Je potřeba se v horku více hydratovat a to nejen vodou. Trochu Coca-Coly, zapít ji lehce vodou. Stejně jako na jiných závodech, jen víc, mnohem víc. Množství výživy bylo opět shodné s jinými IM závody, jen jsem se v tom horku musela do „jídla“ více nutit. Na běhu obzvlášť, tam už jsem byla schopná kousat leda do pomeranče, nebo nechat rozpustit v puse kousek banánu. Běh je u mě vždy, co se stravy týče, velká neznámá a až obutí běžeckých bot začne udávat tempo nejen běhu, ale i příjmu potřebné výživy.  

Po závodě se snažím rychle doplnit minerály a sacharidy. Mám problém s hladinou krevního cukru a nesprávná výživa mi způsobuje malátné stavy, tedy hned musím něco sníst, i když chuť vůbec není. Po nějaké době si pak dám vše, co je v dosahu a na co mám chuť. Asi nikoho nepřekvapí, že je to po závodě především slané jídlo. Je potřeba pracovat s množstvím výživy v průběhu času a podle aktuální situace. Nezařazuji v závodě nic, co nemám z tréninku vyzkoušené. Důležité je doplňovat vše pravidelně a rozhodně v závodě neplatí, že více je lépe.

Jaká byla atmosféra v českém týmu, podporovali jste se navzájem?

S ohledem na počet kvalifikací nasbíraný za dva a půl roku (závod se v období covidu nekonal a sloty se převáděly na letošní ročník), byla česká výprava v hojném počtu. Roman, jeden z nominovaných a již zkušený havajský matador, založil v průběhu léta skupinu na sociálních sítích, abychom byli v kontaktu, mohli si navzájem poradit, měli společné vlákno pro komunikaci. Tom založil na sociálních sítích stránky IM Hawaii Czech 2022, kde postupně všechny nominované účastníky představil a v průběhu času přidával příspěvky ať před závodem, nebo pak již po závodě samotném. Někdo se do skupiny zapojil, někdo upřednostnil soukromí a ústraní. Několik z nás bylo na Havaji v denním kontaktu, navzájem jsme se vídali, potkávali na trénincích, předávali si zkušenosti, vyprávěli zážitky a podporovali se. Vznikla nová přátelství, stávající se upevnila. Všichni, kdo již v tuto chvíli byli na ostrově, jsme se potkali na promenádě národů, představení startujících ze všech účastnických zemí formou průvodu městem. Navíc díky tričku ve společném designu Kona-Hawaii 2022 v českých národních barvách od ATEX, které nám poskytla Česká triatlonová asociace, jsme byli na promenádě krásně vidět a sladění. I to v mých očích mlčky naplňovalo atmosféru přátelství a soudržnosti, i když někteří jsme se osobně doposud vůbec neznali a nedostali se k tomu, se dodatečně osobně poznat.

Z našeho pobytu na Havaji vznikl dokument Český triatlon na Havaji - Ironman 2022.  Nebyl to nikdo jiný, než Ondra s námi na Havaji a on-line z pevniny Mikuláš z party We are creators, kteří pro nás tento počin natočili, zpracovali a přivedli na světlo světa. Myslím, že se dokument velmi vydařil a pomohl představit závod na Havaji širší, nejen triatlonové, komunitě. Koneckonců, posuďte sami. Dokument je zveřejněn ke zhlédnutí na YouTube kanálu Českého olympijského týmu.

>> DOKUMENT SI MŮŽETE PUSTIT ZDE <<

Co ostatní soutěžící z jiných zemí? Měla si možnost se s někým spřátelit? Probrat své zkušenosti?

Pro to zde není prostor. Přeci jen to nebyla dovolená a kolem závodu je mnoho, co zařizovat, zkoušet, plnit, člověk má co dělat, aby stíhal vše co „musí“. Ale taková ta nepojmenovaná přátelství se všemi kolem vznikala na každém kroku. Sdílení prostoru na trénincích, stolů v restauracích, úsměvy, pozdravy, takové to „How are you“ „Where are you from“ „Enjoy race“ „Have a good luck“ provázelo celý pobyt na Havaji. Všichni milí a usměvaví. :)

Jak jsi zvládla ten obrovský časový posun?

Časový posun byl rovných 12 hodin zpět v čase a úměrně tomu náročný. K časovému posunu ještě dlouhá cesta, kdy jen v letadlech jsme strávili kolem 18ti hodin letu a k tomu doby strávené na letištích mezi jednotlivými lety, v kostce shrnuto dejme tomu dva dny na cestě. Pak se vystoupí do vedra a vlhka na Havaji a je vše časově přesně opačně. Naštěstí my jsme na Havaj přiletěli příjemně na tamní večer a než jsme se vylodili, ubytovali, nakoupili něco k jídlu a pití, padla jsem jak zabitá a spala podle tamního času, alespoň pár hodin. Nicméně tato radost netrvala dlouho. Každý den ve tři hodiny ráno už jsem byla vzhůru, naprosto nastartovaná, pocitově poledne v ČR. Ale zase jsem se radovala z toho, že na závod budu vstávat v půl páté ráno a tedy mi to tady na Havaji nebude činit problém. To, že „česká půlnoc“ přišla tam, kdy jsme byli uprostřed závodu na cyklistické části, to už mi v závodě nedělalo radost vůbec…

Jsi inspirací pro všechny ženy v triatlonu, nechystáš se své zkušenosti předávat dál i ostatním?

Myslím, že pro všechny ne. :)

Ale už na Havaji a pak postupem času zpět v ČR mi postupně docházelo, že pro mnoho žen, nejen mých vrstevnic, jsem. Již brzy po závodě jsem dostávala vzkazy, že jsem pro někoho vzorem a motivací, důkazem toho, že když hlava chce, dokáže tělo nemožné. To mě obrovsky těší a utvrzuje, že jdu po správné cestě. Ráda moje zkušenosti a poznatky předám dál. Nějaké nápady už mám, věřím, že najdu cestu, jak je zrealizovat.

1

Co by si doporučila všem ženám, začátečnicím i těm pokročilejším, které se na obdobný závod chystají?

Každá žena je jedinečná, každá jsme individualita. Nejen pro ženy platí, že co je dobré pro jednoho, nemusí vyhovovat druhému. Rad je kolem nás mnoho a každá někomu mohla pomoct, někomu uškodit. Proto moje jediné doporučení je, věřit cestě, po které jdete a nenapodobovat ostatní kolem sebe. Naslouchat, ale být sám sebou. Co se týče samotného rozhodnutí zkusit se nominovat na Havaj, zde skutečně dobře zvážit, jak moc je účast na Havaji osobní metou a snem.  Závod na Havaji je fyzicky velmi náročný, časová a finanční investice obrovská.

ALE ROZHODNĚ TO STOJÍ ZA TO !!!

Autorky: Tereza Kremličková a Klára Bendl

Foto: soukromý archiv Renáty Benčové, CZECHMAN Triatlonu, fcb stránky WCHHawaii a IM Hawaii - Czech Triathlon Team

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti