Upravit stránku

 

Honzovi VOLÁROVI, 

jsme v našem nejnovějším rozhovoru položili otázky na tělo v oblasti regenerace v jeho tréninkové přípravě.

Díky originálním odpovědím dostal rozhovor však úplně jiný rozměr!

Dozvěděli jsme se například, že není dobré jíst jedovaté žáby, houby nebo kytky 😊

To si někam určitě zapište!

Rady podobného typu a mnoho dalších zajímavostí najdete v našem únorovém rozhovoru právě s Honzou Volárem!

 

Honzovi moc děkujeme, že nám věnoval čas,

držíme mu moc palce v nadcházející sezóně a přejeme mu,

ať ho humor v životě neopouští!

 

Ahoj Honzo. Na začátek, naše klasická otázka, jak se ti daří, a jak si užíváš letošní zimy? Koukali jsme, že si byl/jsi na soustředění na Kanárech.

Ahoj. Ano jsem na Kanárech. Když jsem začal psát tento rozhovor, tak jsem z seděl v kavárně s výhledem na oceán, bylo teplo, svítilo sluníčko a měl jsem se krásně. Tím jsem chtěl tuto odpověď ukončit, ale než jsem to stihl takto napsat, tak se zatáhlo a nějaký důchodce vedle mě začal kouřit a kašlat. Tak jsem se pak chvíli neměl krásně. Rychle jsem vypil kafe a odešel jsem. Teď sedím na pláži, už zase svítí sluníčko a zase se mám krásně. 

Na jaké závody se letos chystáš? Jsou mezi nimi pro tebe i velké výzvy, na které se těšíš a připravuješ?

První dva závody mám naplánované už za měsíc v Portugalsku a Španělsku. Potom bych rád odjel znovu na soustředění na Kanáry a tam udělal specifický trénink na půlhodinové závody, protože na jaře mám v plánu Mistrovství Evropy v supersprintu a dvě štafety na podobně dlouhých tratích. Srpen chci strávit v Livignu, kde se chci připravovat na světový pohár v Karlových Varech a další podzimní závody. Také chci začít sbírat body do olympijského žebříčku.

Věnuješ se i okrajově nějakému jinému sportu, než je kolo, plavání, běh, který zařazuješ do tréninkového plánu? Zařazuješ například i silový trénink? Jezdíš v zimě například na běžky?

Po sezoně mám vždy na pár týdnů volno od triatlonových disciplín, tak jezdím na kolečkových lyžích a chodím na túry. Na běžkách jsem byl letos jednou. S Tomášem Svobodou během plaveckých tréninků občas děláme takové technické cvičení, které na někoho může okrajově působit jako aquabelling. Na Kanárech jsem byl jednou v posilovně s Terkou Zimovjanovou, zvedal jsem sice stejně těžké váhy jako ona, ale dalo by se říct, že se okrajově nevyhýbám ani kulturistice. 

Víme, že nedílnou součástí každého tréninku vrcholového sportovce by měla být i regenerace a odpočinek. Co pro tebe tyto dva pojmy znamenají?

Pojem regenerace pro mě znamená navrácení homeostázy do původního stavu. To je efekt, který nechceme aby po tréninku nastal. Chceme, aby po tréninku došlo k nějaké změně v organismu. Takže spíš než o regeneraci bychom měli mluvit o adaptaci. To jsem teď nedávno četl, tak trochu machruji. Samozřejmě rozumím tomu, jak byla otázka myšlena, ale rád odpovídám na něco, na co nechcete znát odpověď.

Odpočinek je pro mě skoro všechno u čeho se nemusím moc hýbat.

Jaké je pro tebe nejlepší prostředí pro odpočinek? Trávíš volný čas raději s rodinou a přáteli nebo jsi raději sám?

Žádné oblíbené prostředí pro odpočinek nemám. Většinu času trávím sám, ale neřekl bych že to dělám raději, ale spíše proto, že nemám moc na výběr, anebo spíš proto, že si to neumím zařídit lépe.

Míváš někdy dovolenou, kde neděláš vůbec nic (nesportuješ)? Máš nějaké oblíbené místo?

Vyloženě dovolenou nemám nikdy, občas mám takovou „menší dovolenou“ tak maximálně den po závodě. Teď jsem ale tři týdny na Kanárech a pojedu sem znovu v dubnu, skoro celý srpen chci být v Livignu, potom mě čekají závody v Portugalsku, Japonsku, Polsku a tak podobně. Takže si myslím, že to zase tak špatné nemám. Hlavně se teda těším do toho Polska.

Máš nějakého speciálního osobního trenéra, maséra nebo fyzioterapeuta, který ti s regenerací pomáhá?

Mým jediným, ale speciálním, trenérem jsem já sám, ale jsem s ním fakt spokojený. K fyzioterapeutům občas chodím na Olymp, ale dost to flákám a měl bych se polepšit a chodit k nim častěji.

 

 

Další otázka bude směřovat k mentální regeneraci, je třeba nějaká fyzická činnost nebo jakákoliv jiná aktivita, která ti pomáhá, když chceš prostě jen tak ,,vypnout“ ?

Nejlépe dokážu vypnout, když jedu sám na dlouhé kolo nebo během dlouhého běhu. Taky rád čtu, během pandemie jsem objevil, že knížky o kterých jsme se učili ve škole, jsou ve skutečnosti fakt dobrý. Poslední dobou jsem začal taky dost psát. Moc mi to ale zatím nejde, dost mi to trvá a dělám hodně stylistických chyb, ale baví mě to. Musím se ale přiznat k tomu, že před tím, než jakýkoliv článek publikuji, tak ho nejdřív pošlu kamarádovi na opravu. Tento rozhovor mu na opravu nepošlu, takže pokud v něm objevíte nějakou chybu, tak za to můžou jen holky, které se mnou rozhovor dělají.

A co spánek? Říká se, že není lepší aktivity pro regeneraci pro uvolnění svalů a celkově zisk nové energie. Je pro tebe důležitý, sleduješ svůj spánkový rozvrh?

Pro regeneraci je spánek určitě velmi důležitý. Pravděpodobně je dobrý i pro uvolnění svalů, ale s tím ziskem nové energie si nejsem zas tak úplně jistý. Myslím si, že pokud třeba během spánku nesníte pavouka, tak žádnou novou energii nezískáte, na to je lepší nějaké jídlo. Spánkový rozvrh nesleduji.  Já když spím, tak mám zavřené oči a nesleduju vůbec nic.

Používáš k regeneraci pomůcky? Gymball, overball, podložky, míčky, kompresní ponožky, lymfodrenáže, atd.?

Protahuji se a k tomu používám karimatku. Občas se válcuji na foam rolleru. To je asi tak všechno. Je to ostuda a budu se muset polepšit.

Co ostatní v týmu? Máte všichni stejnou regeneraci nebo má každý individuální plán (přístup)?

Můj kompletní tým se momentálně skládá jen ze mě samotného. Takže odpověď zní ano, všichni používáme doslova úplně to stejné.

Vlivem špatně nastaveného tréninkového plánu může dojít k přetrénování, stalo se ti to někdy? Bylo na tebe tréninkové zátěže někdy až přespříliš?

Ano stalo. Když jsem šel do prváku na gympl, tak jsem měřil 170 centimetrů a vážil jsem 50 kg. Dost jsem trénoval, plaval jsem s plavci dvakrát denně, a přesto jsem měl velmi špatné výsledky. Místo abych se nad sebou zamyslel a začal více odpočívat, tak jsem to naopak přisoudil tomu, že trénuju málo. Začal jsem si tajně přidávat tréninky sám. V té době jsem také  chodil hrát s kamarády fotbal a nebo jiné hry, kdykoliv to bylo možné. To jsem nikdy nebral jako trénink ale prostě jen jako zábavu. Naštěstí můj plavecký trenér poznal, že se mnou není něco v pořádku a vysvětlil mi, že musím víc odpočívat. Domluvili jsme se, že rok budu chodit plavat jen jednou denně a celé léto si budu dělat co chci, ale nebudu trénovat a závodit. Za ten rok jsem vyrostl o 20 centimetrů, přibral jsem 30 kilogramů a začal jsem mít i slušné výsledky. Kdyby mi ale tenkrát trenér neřekl, abych si dal rok pauzu, tak nevím, jak by to se mnou dopadlo. Tímto bych mu chtěl ještě jednou poděkovat.

Kolik hodin v týdnu věnuješ tréninku a kolik hodin věnuješ regeneraci?

Momentálně trénuju tak okolo 20 – 25 hodin týdně. To je o dost méně, než kolik jsem trénoval poslední dva roky. Letos nemám tolik času na trénování, proto jsem v něm změnil pár věcí a zařazuji teď více intenzivních tréninků do plánu, ale mám nižší celkový objem odtrénovaných hodin.

Co se týče regenerace, tak jedou týdně chodím do sauny. Většinou jsem po ní ale unavenější než po těžkém tréninku. Skoro každý den se tak protahuji, což mi zabere vždy tak 10 minut. Každý den se taky válcuji na foam rolleru. To sice není pravda, ale protože strašně nerad lžu, tak doufám, že se tímto donutím ho opravdu používat. Vzhledem k tomu, že spánek je taky regenerace, tak vlastně regeneruji ještě dalších devět hodin denně.

Když máš hodně těžký trénink, co následuje po něm? (regenerace, strava, doplňky)

Není to dobře, ale po tréninku dříve, než stravu řeším Stravu. Potom se podívám na Instagram. Jsem asi trapnej ale někdy se podívám i na Facebook. Když vyřeším nejdůležitější věci, tak si jdu dát něco k jídlu a sprchu. Poté následuje protažení. Stačí deset minut a hned se cítím lépe – to platí pro protažení a pro Facebook. Co se doplňků týče, tak si dávám tak zhruba desetkrát do roka gainer. Jinak jím spíše normální jídlo.

Jak vypadá v posezónním období tvůj jídelníček. Je rozdíl proti tomu, jak se stravuješ během závodního období? Máš nějaké doporučené potraviny, které ti s regenerací pomáhají, nebo i ty, které jsou zcela nevhodné?

Když trénuji tak jím hodně. Několik let jsem dodržovat periodizovanou nutrici, kdy jsem mezi některými tréninky cíleně vynechával sacharidy a další trénink začal s nízkým svalovým glykogenem. Naopak před a při intenzivních trénincích jsem jedl dost sacharidů. Teď trénuju intenzivněji, a tak jím skoro všechno a hodně. Po sezóně většinou vydržím jíst hodně tak tři dny, pak už nemám na jídlo ani moc chuť.

Nedoporučuju držet žádné drastické diety, neřešit každé jídlo a hlavně si sám na sobě vyzkoušet, co vám sedí. Určitě je ale několik nevhodných potravin, kterým byste se měli vyhnout. Patři mezi ně například jedovaté houby, jedovaté kytky, jedovaté žáby a vlastně všechny jedovaté věci. Taky není vhodné jíst kamínky, písek a jiné nejedlé věci. Někdo říká, že je nevhodné jíst i zkažené a prošlé potraviny, s tím se ale neztotožňuji, já jsem naopak velký milovník prošlých potravin, pokud jsou hodně zlevněné. 

Sleduješ světové trendy ohledně regenerace, odpočinku, stravy – podcasty, videa, články nebo se řídíš intuicí/pokyny trenéra?

Jak už jsem zmínil výše, tak se trénuji sám, tudíž se vždy řídím pokyny trenéra. Snažím se ale sledovat novinky. Mám rád rozhovory třeba s Danem Lorangem, Jiřím Dostálem, tátou Ingebrigtsenem a o výživě třeba s Lukášem Roubíkem. Můj oblíbený triatlonový podcast je The Greg Bennett show. Naopak nemám rád takové ty lehce (nebo i těžce) arogantní trenéry – radily, co si hrají na to, že vědí úplně všechno. Občas si od nich sice něco přečtu nebo poslechnu, ale spíš z komediálního hlediska, než že bych se chtěl něco dozvědět. Chystám o nich článek na svůj web www.janvolar.cz. Před zveřejněním toho článku, ho ale musím nejdříve upravit tak, aby vyzněl více vtipně, než urážlivě. Tuto informaci zde taky zmiňuji z toho důvodu, abyste věděli že mám blog.

 

Je nějaká jiná aktivita, která tě poslední dobou chytla, dělá tě šťastným a svým způsobem ti v regeneraci pomáhá nebo ji podporuje?

Ne.

V roce 2020 si se zúčastnil našeho arktického CZECHMAN Triatlonu. Jak sis asi všiml, nedílnou součástí byla i možnost návštěvy fyziostanu, kde se každý účastník mohl odměnit masáží svalů. Využil si této možnosti? Myslíš si, že je to skvělá cílová odměna?

No já jsem si hlavně všiml toho, že tam byl fukar na teplý vzduch. U toho jsem pak seděl asi hodinu s Ondrou Olšarem. Masáž po závodě by byla určitě příjemná, ale já jsem chtěl jen teplo. Tím myslím teplo z toho fukaru, nemá to žádnou spojitost s Ondrou.

A naše tradiční otázka na závěr? Uvidíme tě letos na CZECHMAN Triatlonu?

V individuálním závodě mě neuvidíte, možná jen v nějaké štafetě. Chci se zatím plně věnovat krátkým závodům.

Autor: Tereza Kremličková, Klára Bendl

Foto: soukromý archiv Honzy Volára a CZECHMAN Triatlonu

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti